Груби за францускиот предлог: Подобро решение нема да добиеме никогаш

Од:

Со вклучувањето на опозицијата во целиот процес на разгледување на европскиот предлог во Собранието се надевам, ќе изнајдеме најдобро можно решение, изјави денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, посочувајќи дека тоа на крајот ќе треба да биде усвоено после дебатата во Собранието.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека ова е предлог на ЕУ, на Советот на ЕУ, кознсензуално донесен од сите 27 членки, претставен од француското претседателство и доставен до Република Северна Македонија.

– Не е најдоброто решение, но подобро нема да добиеме никогаш. И затоа сметам дека политичките елити во земјата, цивилното општество, медиумите и академската заедница треба да се охрабри и да им ја каже вистината на граѓаните дека со овој предлог ниту се спори македонскиот идентитет, ниту македонскиот јазик, ниту македонските културни, духовни особености. Напротив, оваа Влада, сите идни влади го гарантираат тоа низ процесот затоа што и тие имаат право на вето врз секакво можно одлучување по однос на Комисијата која што ќе разговара со Бугарија во однос на билатералниот спор, изјави Груби, одговарајќи на новинарски прашања на настанот по повод отворањето на новата зграда на Управниот суд во Скопје.

Прашан дали има рок до кога треба да заврши координацијата по предлогот во Собранието, Груби рече дека немаме време за чекање.

Би можело да ве интересира

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

Горан Наумовски

Груби од Тетово одзел зграда каде се следи настава на македонски јазик, Касами: Ова нема здрава логика

Кристијан Ландов

Артан Груби: Владата одобри 1,1 милиони евра за санирање на канализација во Арачиново

Орце Костов

(ВИДЕО) На Маричиќ не му било пријатно кога слушнал како е исвиркан македонскиот јазик на фестивалот организиран од Груби

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Преку еднакво општество имаме корист сите