Груби: Владата додели 3 милиони евра за изградба на „Качанички пат“ во Визбегово

Од:

Владата наменски додели 3 милиони евра, од вкупна вредност од 6 милиони евра, на градот Скопје за изградба на булеварот „Хасан Приштина“ или како што е oпшто познат „Качанички пат” во Визбегово, до скопската обиколница, напиша денеска на својот фејсбук профил првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби.

Тој информира дека во разговор и соработка со градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, која е надлежна за реализиција на проектот, ги почнале последните административни подготовки во Владата и Министерството за транспорт, за, како што потенцира, да започне и заврши оваа важна сообраќајна артерија за градот.

Би можело да ве интересира

Груби го осуди убиството на полицаецот: Меџити, Касами и Гаши откажаа прес-конференција поради ситуацијата на Косово

А1он

Здружената албанска опозиција: Колку милиони евра ќе се слеат на сметките на „Еуровиа“ и „Ак инвест“?

Груби: Во рацете на „Бехтел и Енка“ е тоа кој ќе биде подизведувач

Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

А1он

Вчерашниот настан во Тетово имаше за цел да дефокусира, не е добар ниту за Албанците ниту за Македонците, смета Груби

Груби: На средбите со Ескобар разговаравме исклучиво само за успешно завршување на уставните измени