(ВИДЕО) Груби: Со ништо не условуваме, од прв до последен ќе гласаме за Законот за ЈО

Од:

„Ставот на ДУИ е дека даваме недвосмислена поддршка на Законот за Јавното обвинителство, за одбрана, за АВМУ, за сите договорени закони. ДУИ очекува ова Собрание да ги усвои овие закони и Парламентот да се распушти најдоцна до недела, 16 февруари. Ако треба ќе работиме дено-ноќно да се завршат овие постапки и да одиме на избори“, рече пратеникот Артан Груби.

Тој кажа дека ДУИ нема никаков проблем со СДСМ и дека ДУИ ќе остане доследен на договореното.

„Немаме никаков проблем со СДСМ. Ние бевме клучниот партнер на оваа влада и најважните одлуки за државата ги поддржавме, така и ќе остане. Настапот вчера беше таков, поради некоординираност. Стојам зад кажано, ДУИ недвосмислено го поддржува законот за Јавното обвинителство. Ќе гласаат сите пратеници почнувајќи од Али Ахмети. Нека закажат седница за пола час, ќе дојде и тој и сите од прв до последен ќе гласаме за законите за ЈО. Со ништо не го условуваме СДСМ, нема такво нешто. Нека завршат овие седници, нека се распушти Собранието, но и да се разгледа предлогот на Владата за разрешување на Рашела Мизрахи. Ние стоиме и целосно поддржуваме Преспанскиот договор, а со тоа и разрешувањето на Мизрахи. Тука немаме сомнеж. ДУИ ќе остане доследен на договореното во насока на европската перспектива. Тоа го ветивме и ќе го исполниме“, додаде Груби.

Би можело да ве интересира

Лорд Робертсон до Ахмети: Вашето лидерство низ годините беше од суштествено значење за постигнувањето на членството во НАТО

Ана Ололовска

ДУИ: Владеењето на правото и правната држава е апсолутен приоритет на сите нас

Ана Ололовска

ДУИ: Ние сме НАТО и гарант за Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство

Ландов

(ВИДЕО) Бектеши: ДУИ е против намалување на платата на администрацијата, за функционерите прифатливо

Ана Ололовска

Ахмети: Ни треба да го победиме вирусот, а не победа на изборите

Ана Ололовска

Во Охрид се делат покани за отворање на штаб на ДУИ, Груби вели веднаш ќе се јавел да се престане

Кристијан Ландов