Груби: Никој не би гласал за преговарачка рамка која би значела асимилација и бугаризација на Македонците

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи со заедниците Артан Груби изјави дека е можно уште денеска Владата до Собранието да ги проследи францускиот предлог за деблокада на европскиот пат на земјава, заедно со билатералниот протокол со Бугарија и другите придружни документи. Груби посочи дека Владата нема да одлучува за францускиот предлог, туку само ќе ги проследи до Собранието.

dobivaj vesti na viber

– Собранието ќе одлучува за францускиот предлог и ќе ја задолжи Владата за следните активности во однос на целиот пакет.

Тој рече дека во францускиот предлог не е содржан билатералниот протоколот со Бугарија и дека преговарачката рамка не задира во македонскиот идентитет и јазик и културна посебност.

– Ниту премиерот Димитар Ковачевски, ниту кој било друг министер од Владата не го поддржал и не би гласал за преговарачка рамка која би значела асимилација и бугаризација на Македонците, рече Груби.

Би можело да ве интересира

Груби: Преку еднакво општество имаме корист сите

Антониа Гиговска му откажа на Артан Груби: Менаџерот ме пријавил без да знам, мене политика не ме интересира

Орце Костов

Артан Груби ќе фрли 70.000 евра за прослава на Рамковниот: Сакаме да прерасне во фестивал како Егзит

Орце Костов

Груби за францускиот предлог: Подобро решение нема да добиеме никогаш

ВМРО-ДПМНЕ: Дали ЕТЦ ТРАВЕЛ, сопственост на братот на Артан Груби ќе профитира од аранжманите за Порто за мечот Македонија – Португалија

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Оптимист сум за резултатите од посетата во Софија

А1он