Градоначалникот Заев меѓу лицата со телесен инвалидитет во Банско

Од:

Градоначалникот на општина Струмица Зоран Заев присуствуваше на традиционалната тортијада која во организација на здружението на лицата со телесен инвалидитет „Мобилност“ викендот се одржа во хотелот „Цар Самуил“ во Банско.

dobivaj vesti na viber

На петнаесеттата тортијада учествуваа околу триесет членови на 13 здруженија од Македонија и гости од Бугарија и Србија.

Од вештите раце на лицата со телесен инвалидитет беа направени тринаесет прекрасни торти преку кои упатија заедничка порака дека и тие можат и умеат како и сите други во заедницата. Истовремено, се одржа и осумнаесеттото издание на музичките средби на лицата со телесен инвалидитет од Македонија.

Добредојде од името на општината на присутните им посака градоначалникот Зоран Заев и им се заблагодари што остануваат верни на традицијата и овие средби ги одржуваат во Банско.

Посакувајќи им многу здравје, среќа и успеси на сите полиња на членовите на здруженијата од цела Македонија, тој изрази надеж дека Струмица и во иднина ќе ја има честа да биде домаќин, но и помагател на овие манифестации.

Би можело да ве интересира

Полицаец од Струмица истепал приведено лице

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во „златниот сет”

Горан Наумовски

Струмица ќе биде домаќин на Егзит како дел од регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата Отворен Балкан

Тројца повредени откако автомобил излета од пат

Истрага за обид за убиство во Струмица

Тројца приведени за убиството на 22-годишното момче во Струмица