СДСМ: Градоначалниците на ДПМНЕ не преземаат ништо против загадениот воздух во Скопје,

Од:

Граѓаните на Скопје дишат загаден воздух, а градоначалниците на ДПМНЕ не преземаат ништо. Освен мнозинство во Советот на Град Скопје, ДПМНЕ има над 500 членови во управни и надзорни одбори во јавните претпријатија, велат од СДСМ.

– ДПМНЕ има градоначалници во Аеродром, Кисела Вода, Гази Баба, Бутел, Ѓорче Петров а никој од нив нема ништо преземено иако помина половина од нивниот мандат. Буквално ништо не презема ДПМНЕ против загадениот воздух. Нема нови зелени површини, нема нови дрвја. Не се чистат депониите, не се чистат улиците, нема никакви еколошки проекти, не се инвестира во заштита на животната средина туку парите постојано се намалуваат. Нема мерки ниту за намалување на тековното загадување, ниту пак долгорочни решенија за справување со загадувањето во Скопје. Градоначалниците на ДПМНЕ во Скопје ги интересираат тендери, провизии, скапи часовници, а граѓаните им се на последно место, се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Филипче: Привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството членови нема да има

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Спасовски: Програмата на Владата е далеку од ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ, различна од се она што го говореше

(ВИДЕО) СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема поништување на Преспанскиот, нема промена на Преговарачка рамка

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Предраг Петровиќ

СДСМ: ДПМНЕ го излажа народот, Митева и 77-те послушници на Мицкоски имаа можност да зборуваат ама молчеа

Предраг Петровиќ