Град Скопје: Наместо одржливи и реални решенија за проблемите на граѓаните, СДСМ продолжува со лаги и манипулации

Од:

„Наместо конкретни идеи за подобрување на животот на граѓаните СДСМ секојдневно шири невистини и лажни вести со кои нанесува директна штета на Градот Скопје. Не е вистина тврдењето на владејачката партија дека партиски кадри се вработуваат во Град Скопје. Станува збор за продолжување на договори на определено време на лица веќе вработени во градската администрација“, реагира Град Скопје на соопштението на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Бројот предвиден годинава е значително намален во споредба со 2021 и 2020 година, и лицемерно е некој кој гласал за значително зголемување на вработувањата во градската администрација сега за истото да шири дезинформации.

Власта наместо да шири лажни вести, да се посвети на тоа да им помогне на граѓаните. Владите во другите земји уште минатата година донесоа мерки за 2022 година да се надмине големата енергетска криза.

Додека СДСМ на дневно ниво неосновано го напаѓа Градот Скопје, барајќи оправданија за неодговорната работа на Владата, граѓаните на Скопје се во опасност да останат без парно греење“, се вели во реакцијата на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Судска пресуда за рушењето на „Космос“, ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија

Јанчева: Аросвска бега од медиумите, се плаши да не ја прашаат за бројните проблеми во Скопје

Николоски: Се надевам на разум, СДСМ да седнe на лидерска средба за датум за предвремени избори

Георгиевска: Раст на просечната плата и платите во сите сектори

СДСМ: Арсовска не може принтери да обезбеди, а не па проекти, толку од кадрите на Мицкоски

Николова: СДСМ инвестира во повисоки плати, нови училишта и повисок ученички стандард