Гори депонијата Мелци во Кавадарци

Од:

Гори депонијата Мелци во Кавадарци. Од Територијалната противпожарна единица потврдија за МИА дека пожарникари и комунални работници повеќе од четири часа интервенираат на непристапен терен опфатен со пожарот.

– Се интервенира со камиони со вода, а дел од пламените јазици се посипуваат со земја со градежни машини од локални фирми, за да се локализира пожарот, рече командирот Александар Чадамов.

Екипите остануваат на терен со цел што е можно побрзо да стават крај на пожарот и да спречат поголеми последици од него.

Би можело да ве интересира

Шилегов: Новиот в.д. директор на „Дрисла“ денеска ја презема функцијата

А1он

Жители на Ѓорче Петров стравуваат од Чернобил: Протест против депонија и барање за чист воздух

Заев: Дивите депонии се неодговорност на институциите, градоначалниците и инспекциите

Ана Ололовска

Еко Герила: Општините често не постапуваат по пријавите на граѓаните за еколошка несовесност

Ана Ололовска

Засега нема спас од депонијата „Буково“, Петровска вели: „Не е лето, нема да гори“

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Се чисти депонијата во Бутел, трошоците ќе ги платат лицата што заработија кривична

Габриела Димковиќ-Мишевска