Гордан Грлиќ-Радман: Скопје и Тирана заслужија датум за преговори

Од:

Очекуваме Северна Македонија и Албанија да добијат датум за преговори, бидејќи впрочем тие две земји и го заслжија тоа, изјави денеска хрватскиот министер за надворешни и европски рабори Гордан Грлиќ-Радман, пред почетокот на Конференцијата во Солун посветена на европските перпесктиви на земјите од Западен Балкан.

Грлиќ-Радман, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, истакна дека во Унијата има позитивна клима за прием на Северна Макаедонија и Албанија, што, спред него, би бил логичен ред на настаните.

Тој потенцира дека оваа Конференција е добар вовед за Самитот ЕУ – Западен Балкан што треба да се одржи во Загреб во мај и ги одразува хрватските приоритети и заложби за интеграција на западнобалканските земји во Унијата.

Според шефот на хрватската дипломатија, европската перспектива е достажна за сите земји од Западен Балкан и Хрватска ќе работи на нивната иднина во ЕУ.

Околу можноста за блокади од некои земји челенки на пристапниот процес, Грлиќ-Радман нагласи дека Европксата унија е семејство и мора да се почитува сечие мислење. Сепак, според него, мора да се земе предвид интересот на ЕУ во услови на новата геополитика клима, па затоа Унијата има безбедносен интерес Западен Балкан да биде дел од блокот.

Би можело да ве интересира

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

А1он

ЕУ привремено ги укинува даноците на увоз на медицинска опрема

А1он

ЕУ помош од четири милиони евра за итни медицински потреби

Ана Ололовска

ЕУ официјално го назначи Лајчак за специјален претставник за Западен Балкан

Ана Ололовска

Вархеји: ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан

Ана Ололовска

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Ана Ололовска