Горан Милевски поднесе оставка до Владата

Од:

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски како што најави, ја достави својата оставка до Владата. Таму ќе се разгледа, а потоа ќе биде испратена до Собранието каде ќе биде само констатирана.

На лидерското место во ЛДП, се најавува дека Милески ќе остане до декемви за кога е закажан редовен Конгрес. Неговата партија треба да предложи ново име за минстер за локална самоуправа. Се очекува тоа да се случи до крајот од оваа седмица и да биде Ристо Пенов, поранешен градоначалник на Скопје. Милевски според некои информации е можно да поднесе оставка на функцијата во ЛДП и пред декември.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Надоместоци тешки 125 000 евра за блиски луѓе и сопартијци на екс министерот Горан Милевски

Петар Клинчарски

Милевски му ја предаде функцијата на Пенов

Оставката на Милевски стигна кај пратениците

Пенов за министерското место: Се е во игра, но не можам да давам изјави

Кристијан Ландов

Вицепремиерката Грковска ќе ги испитува исплатите на проекти во министерството на Милевски

Петар Клинчарски

ВИДЕО: Нови имиња – сè поголема листата на вдомени од министерот Милевски

Петар Клинчарски