Голема престрелка во Арачиново, повеќе луѓе се ранети и уапсени

Од:

Тежок инцидент со огнено оружје се случил вчеравечер во скопско Арачиново, а во престрелката се ранети повеќе лица, соопшти полицијата, од каде додаваат и дека тројца осомничени се приведени во врска со случајот.

dobivaj vesti na viber

„На 16.06.2021 во СВР Скопје од полициски службеници во полициска станица биле приведени М.А, М.С.(35) од с.Страчинци и Н.Џ.(27) од с.Арачиново, постапувајќи по пријава според која околу 02.00 часот, по претходна расправија, во с.Арачиново, скопско, М.А.(31) од с.Страчинци, скопско, испукал од огнено оружје и го повредил Б.А.(36) од с.Арачиново, скопско, поради долг што го имал Б.А. кон него“, се вели во соопштението од МВР.

Полицијата информира и дека еден од ранетите во престрелката дошол во скопската Градска болница, каде лажел дека е повреден во сообраќајна несреќа, пред да замине без да го прегледаат лекарите.

„Подоцна, во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди од огнено оружје се пријавил М.А., додека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ со повреди од огнено оружје бил донесен Б.А.. Во истата болница со повреди од огнено оружје бил донесен и Ф.Н., кој пред полициските службеници изјавил дека се повредил во сообраќајна незгода, по што заминал без да му биде утврден карактерот на повредите. Во врска со случајот, од местото биле подигнати чаури од пиштол и две патнички возила“, велат од МВР, додавајќи дека се преземаат мерки за комплетно расчистување на случајот, по што ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Приведени разбојници на подрачје на Бит Пазар

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведен измамник кој лажел повозрасни лица за да им изнуди пари

Ана Ололовска

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Ана Ололовска

Приведени дрвокрадци во ресенско

Ана Ололовска

ВИДЕО: Запленети над 200 метри кубни бесправно исечени дрва, кривични пријави за пустошење на шума и кражба

Ана Ололовска