Голем пожар во Пржино, гори поранешно училиште

Од:

Простории на поранешно основно училиште во скопско Пржино се целосно опожарени. Причините за пожарот не се познати, а огнените јазици брзо се проширија поради силниот ветер кој дува. Десетина пожарникари прават обид да го изгаснат, но засега, тој се шири. Командирот на скопската Пожарникарната бригада, Sвонко Томевски, посочува дека нема опсност за пожарот да зафати и околни објекти.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е напуштена барака. Има три возила таму, се интервенира во моментот. Не е страшен пожар, но станува збор за голема, долга барака, педесетина метри која е празна. Нема опасност да се прошири пожарот на околните објекти“, вели Sвонко Томевски.

Густите облаци од чад се шират и гледаат од повеќе населби на Скопје. Најмногу, од Кисела Вода. Гаснењето на пожарот го комплицира силниот ветер кој дува.

На терен, освен пожарникари, има и екипи на полицијата.

Би можело да ве интересира

Се запали „мерцедес“ на обиколницата во Скопје

Ландов

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Се бара Нобелова награда за Ламбе, револтот од бугарското вето ја оправда пироманијата

Ана Ололовска

Уапсен Ламбе Алабаковски, го подметнал пожарот во бугарскиот центар во Битола

А1он

Генчовска: Подметнатиот пожар во Битола е изведен ладнокрвно и намерно

Ана Ололовска

Слушнал кршење стакло и видел како гори, битолчанец го пријавил пожарот во „Иван Михајлов“

Ана Ололовска