Глас за Македонија: Во услови кога големиот криминал наоѓа патишта да се прости, државата и извршителите заработуваат огромни суми на грбот на најранливите

Од:

Глас за Македонија дава целосна поддршка на барањата на здружението „Стоп за извршители“ како и на независните гранкови синдикати кои застануваат во одбрана на правата на граѓаните.

„Крајно лицемерно е и недозволено, во услови кога големиот криминал наоѓа патишта да се прости, кога милиони евра завршуваат во џебовите на политичката и бизнис мафијата, кога дела на висока корупција “застаруваат“, државата и извршителите да заработуваат огромни суми на грбот на најранливите социјални категории.

Бараме итна промена на Правилникот со кој се тарифираат извршителските услуги, ветинг за извршителите, донесување на Закон за отпис на камата по основица на побарување, како и целосна ревизија во оваа насока на Законот за облигациони односи.

Кога државата ќе обезбеди правна држава еднаква за сите, кога процентот на невработеност ќе биде едноцифрен и минималната плата 500 евра, може да се размислува за воведување на некоја минимална камата за побараувања. Се дотогаш, граѓаните не смеат со својата економска немоќ, да ја компензираат немоќта на државата да се справи со високиот криминал и корупција и немоќта на слабата реална економија.

Совесна држава, најпрво се грижи за најсиромашните категории на граѓани. Овде, се штити организираниот криминал“, се вели во соопштението на Глас за Македонија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ и Глас за Македонија: Итно да се расчисти нападот врз Љупчо Палевски

А1он

Глас за Македонија: Лидија Димова да му се извини на македонскиот народ за изјавата дека Македонија била дел од фашистичка држава

Ана Ололовска

Грчева: Искрадени сме до коска, имаме нула гласови во избирачки места каде гласаа наши членови

Искра Манојлоска

Глас за Македонија прашува дали е Владата спремна за пост карантинскиот период?

Ана Ололовска

Глас за Македонија бара политичките партии да се откажат од парите за 2020 година

Глас за Македонија бара итни мерки за помош на производителите на храна и на занаетите

Ана Ололовска