Глас за Македонија: Во која држава се наоѓа општината Чаир?

Од:

„Глас за Македонија реагира на утрово поставеното огромно албанско знаме на фасадата на општина Чаир. Се прашуваме во која држава се наоѓа општината Чаир?

Ако во Охрид имаше отстранување на знамето на соседна држава од тврдината и санкции за чинот, бараме под итно да се постапи на истиот начин и во овој случај.

Не е дозволено вакво евтино покажување на сила од ниту една етничка заедница. Вака не се гради взаемно разбирање и почит за кое нашата партија се залага, туку се разградува. Бараме стриктно почитување на Законот за употреба на државни симболи, без отстапки за никого и на територијата на целата наша, нагласуваме, унитарна држава.

Ги повикуваме властите итно да постапат според закон!“, се вели во соопштението на Глас за Македонија

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ и Глас за Македонија: Итно да се расчисти нападот врз Љупчо Палевски

А1он

Глас за Македонија: Лидија Димова да му се извини на македонскиот народ за изјавата дека Македонија била дел од фашистичка држава

Ана Ололовска

Грчева: Искрадени сме до коска, имаме нула гласови во избирачки места каде гласаа наши членови

Искра Манојлоска

Глас за Македонија прашува дали е Владата спремна за пост карантинскиот период?

Ана Ололовска

Глас за Македонија бара политичките партии да се откажат од парите за 2020 година

Глас за Македонија бара итни мерки за помош на производителите на храна и на занаетите

Ана Ололовска