Глас за Македонија: БАН отворено го негира постоењето на македонскиот јазик, итен прекин на работата на мешовитата комисија

Од:

Глас за Македонија преку писмено соопштение најостро реагира на како што велат „шовинистичките и пред се ненаучни изјави на Бугарската Академија на Науките, која отворено го негира постоењето на македонскиот јазик“.

„Ги потсетуваме дека македонскиот јазик е непобитен лингвистички, историски и културен факт, признат и рамноправен со другите јазици во светот. Тој е конститутивен елемент на македонскиот култура, но и национален идентитет, па со тоа е дел од идентитетот на секој македонски граѓанин.

Ги потсетуваме и дека јазичното право е природното и основно човеково право да го зборува, да го проучува и да го заштити сопствениот јазик и јазикот на својата држава. Тој е запишан во ОН, на него се преведени безбројни и стари дела од светската литература и е предмет на проучување на сериозни научници, лингвисти од целиот свет.

Глас за Македонија бара итен прекин на работата на мешовитата комисија, која има за цел да ја избрише македонската нација и македонскиот јазик. Овој штетен договор, секако не може да биде основа за добрососедски односи. Напротив, само ги влошува. Како таков, Глас за Македонија нема да го почитува“, се вели во реакцијата на Глас за Македонија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ и Глас за Македонија: Итно да се расчисти нападот врз Љупчо Палевски

А1он

Глас за Македонија: Лидија Димова да му се извини на македонскиот народ за изјавата дека Македонија била дел од фашистичка држава

Ана Ололовска

Грчева: Искрадени сме до коска, имаме нула гласови во избирачки места каде гласаа наши членови

Искра Манојлоска

Глас за Македонија прашува дали е Владата спремна за пост карантинскиот период?

Ана Ололовска

Глас за Македонија бара политичките партии да се откажат од парите за 2020 година

Глас за Македонија бара итни мерки за помош на производителите на храна и на занаетите

Ана Ололовска