Ѓорѓиевски вети инфраструктура за добиточниот пазар

Од:

Кандидатот за градоначалник од Коалицијата „За Подобра Македонија” предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за Куманово Зоран Ѓорѓиевски и дел од кандидатите за советници денеска одржаа прес конференција, на која Ѓорѓиевски најави дека доколку ја добијат поддршката од граѓаните ќе извршат регулирање на добиточниот пазар во село Долно Коњаре, потсетувајќи дека овој проект тој го предложил уште пред четири години.

dobivaj vesti na viber

– Регулирањето на добиточниот пазар предвидува целокупна инфраструктура, потребна за еден таков објект со покривање на две третини од сточниот пазар, така што ќе се обезбеди похуман однос кон животните кои се продаваат на пазарот, бидејќи досега на пазарот нема ниту поилки, ниту пазарот е покриен, така што животните се продаваат во лоши услови, изјави Ѓорѓиевски.

Тој најави дека во програмата е предвидена и изградба на нов зелен пазар во населбата „Гоце Делчев“ во близина на училиштето „Кочо Рацин“, а вети и изградба на центар за откуп на земјоделски производи на големо, нагласувајќи дека ваков дистрибутивен центар е предложен и пред четири години.

– До негова реализација не дојде, сега сме сигурни дека со мојот избор како градоначалник и со избор на советничката листа ќе го реализираме и овој потребен проект за земјоделците од општина Куманово, нагласи Ѓорѓиевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

Мицевски: Уследува активна блокада бидејќи Ковачевски и Владата одбија дијалог во четири клучни области за граѓаните и разговор за предвремени избори

А1он

СДСМ: Фарса седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ со штетни одлуки нарачани од Никола Груевски

А1он

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Бујар и Ахмети да се договорат дали ја праќале Теута Арифи предлог амбасадор или не и на колку места

А1он

(ВИДЕО) Костовски: Мицкоски освен неконструктивност не покажува ништо друго, изборите ќе бидат во 2024 година

А1он