Гаши: Движењето БЕСА е за уставните измени и членството во НАТО

Од:

Крилото на Беса чиј претседател е Африм Гаши е за уставни измени. Од таму бараат од медиумите двајцата пратеници од другото крило на Беса, чиј претседател е Билал Касами, а со кои наводно се преговара да гласаат за уставните измени на денешната седница, да ги пишуваат со нивните лични имиња.

„Сега, кога е актуелна улогата на пратениците за очекуваните уставни измени, а двајца пратеници, дојдени некогаш од една друга партија во Движењето Беса му се спротивставуваат на овој процес, бараме од медиумите да имаат разбирање за овие разлики и секогаш кога треба да информираат за ставот ‘против’ на тие пратеници, да ги споменуваат преку нивните лични имиња или преку фракцијата која ја претставуваат“, изјави Гаши.

Притоа, тој уште еднаш потврди дека Движењето Беса со своите три пратеници останува силно посветена на усвојување на уставните измени и членството на земјата во НАТО.

Би можело да ве интересира

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни се предвремени избори

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва, веднаш да распише избори

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) БЕСА: Партиската полиција на власта, да престане со притисок врз наши членови

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: На Беса ѝ пропадна акцијата за пречек на печалбарите на Табановце

Габриела Димковиќ-Мишевска

Движење Беса: Реконструкцијата е рециклирање неспособен кадар

Ана Ололовска

Касами: Во Берлин не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори