(ФОТО) Затвореници во Шутка: Грујо, те чекаме со добри душеци и добар тоалет

Од:

По објавите за катастрофалните услови во затворот во Идризово, Штип и Прилеп, Мери Николова, активист, објавува фотографии за катастрофалните услови во Шутка, кои ги добила од затвореници.

shutkaZatvor1

Тие пренесува Николова, велат, и куче да ставите да спие овде ќе умре за 10 дена а не па луѓе што лежат по 30 месеци и тоа многу од нив невини.

shutkaZatvor4

„Грујо, те поздравувам во нивно име и ти пренeсувам, те чекале добри душеци за спиење и добар тоалет“, пишува Николова.

shutkaZatvor2

Еве што и напишале затворениците:

„Ако можеш да ги објавиш овие слики за да знае народот каде уште неосудени лица седат овде по 20 и 30 месеци. Спијат на земја, без парно на минусни температури, вечераат секоја вечер супа без фиде, просториите се без дневна светлина. Да знаат луѓето за тортурата од лекарите. Ние сме 23 часа и 30 минути во затворен простор, а само 30 минути надвор. Дали сте се запрашале кога последен пат имало амнестија? Од дома ако не ти донесат ќебе, нема со што да се покриеш. Влага има секаде. Од кај Народниот правобранител измериле дека влагата на воздухот е 54 пати над дозволеното. Се е катастрофа“„

Би можело да ве интересира

Во косовските затвори за 20 години починале 67 затвореници, 16 се самоубиле

Затворите во државава без пари и професионален кадар

Во КПУ Затвор „Скопје“ донирана и поставена фитнес опрема и реквизити за рекреација

Ана Ололовска

Памаела Андерсон го посети Асанж во затворот

Турција: Речиси 3.000 затвореници штрајкуваат со глад поради Оџалан

Асанж се наоѓа во строго обезбедуваниот затвор Белмарш

Leave a Comment

2 × 4 =