ФОТО: Утре, свечено отворање на новата градинка „Кочо Рацин“

Од:

Општина Центар утре свечено ќе ја отвори новата градинка „Кочо Рацин“. На местото на старата руинирана и дотраена градинка, изградена е нова, со димензии три пати поголеми од претходната.

dobivaj vesti na viber

Градинка Кочо Рацин (12)

„Градинката ќе биде нов дом за децата, топло, убаво, функционално место. Со најубав мебел, оптимални услови за престој и забава.  Градинката “Кочо Рацин“ е на површина од 2800 м2 и е комфорно место за сместување и грижа за околу 250 деца.

Градинка Кочо Рацин (1)

При изведбата се запазени сите високи стандарди за објект од ваков карактер, а во градбата се користени врвни и долготрајни материјали, за чиј квалитет сведочат сертификатите добиени од светските лаборатории“, велат од општина Центар.

Градинка Кочо Рацин (2)

„Ова е најголемата и најсовремена градинка во Република Македонија. Веруваме дека успеавме да создадеме втор дом за најмладите, во кој тие успешно ќе растат“, вели градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, чие изборно ветување беше токму изградба на новата градинка “Кочо Рацин“.

Градинка Кочо Рацин (3)

„Градинката е градена исклучиво со средства од буџетот на општината, без ниту еден денар помош од државата“.

Градинка Кочо Рацин (6)

„Градинката свечено ја отвораме утре, во 12:00 часот на пладне, добредојдени сте сите”, порача Жерновски.

Градинка Кочо Рацин (7) Градинка Кочо Рацин (8) Градинка Кочо Рацин (9) Градинка Кочо Рацин (11) Градинка Кочо Рацин (5) Градинка Кочо Рацин (13)

Би можело да ве интересира

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: изградивме и реконструиравм 69 градинки за пет години

Се укинуваат ковид протоколите во градинките

Штрајк има, но градинките ги згрижуваат децата објави Министерството за труд и социјална политика

За време на штрајкот градинките ќе работат, децата ќе бидат згрижени велат од МТСП

Тренчевска: За посреќна детска игра ќе ги разубавиме дворовите на детските градинки „Весело Штркче“ и „Јаготка“ , ќе изградиме и 12 детски градинки

А1он