ФОТО: Сојузот за иднината прослави со зурли и со тапани

Од:

Носен на рамена од членовите на неговиот изборен штаб, а придружуван од голем број жители на општина Центар, новиот градоначалник Андреј Жерновски ја прослави победата пред бараките на општината, каде деновиве треба да седне на градоначалничката фотелја, објави Плусинфо.

dobivaj vesti na viber

Двата влеза на оваа скопска локална самоуправа ги штитеа десетина полицајци, а Жерновски со своите поддржувачи на платото пред општината заигра оро на „Бисер балкански“.

Победата на Жерновски, со зурли и со тапани, вечерва се прославуваше по улиците на општината, а група од повеќе од 200 членови и симпатизери на партиите од опозицијата, пешки од штабот во Центар со развиорени знамиња, заедно со новиот градоначалник, претходно минаа крај зградата на владата.

ФОТО: Плусинфо

Би можело да ве интересира

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

СДСМ: Изборите ќе се во 2024 година, Мицкоски да се откаже од блокадите

Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он