(ФОТО) Народ пред Уставен: Мафија на робија

Од:

Народот спонатано се собира пред Уставниот суд. Бараат одговорност за 5-те уставни судии кои денеска гласаа за иницијативата поднесена од адвокат Ристо Китевски за измени во Законот за помилување со којшто на претседателот на државата во иднина ќе може да му се овозможи да помилува лица осудени за изборни измами и нерегулароности, но и тероризам, педофилија и други тешки дела.

12776777_10208369780623852_1754989579_o

Овие дела во 2009 година беа тргнати од истиот закон. За прифаќање на иницијативата гласаа 5 судии, а се против беа четворица судии.

„Мафија на робија“, извикува народот пред Уставен суд.

12755206_10208369713462173_1165895946_o

Би можело да ве интересира

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски

Битиќи за организаторите на настани: Бараат грантови, но не прифаќаат да понудат програма за да им ги покриеме трошоците

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Протести во Црна Гора, се бара оставка на Владата

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски

Брнабиќ: Мерките против коронавирусот ќе мора да се заострат

Осмомартовски протест во Атина

Leave a Comment

15 − 4 =