ФОТО: Џиновски ракови во Охридско езеро

Од:

Деновиве во крајбрежниот појас на Охридското езеро се појавиле џиновски ракови, кои според биолозите досега не биле забележани во нашето најголемо езеро.

dobivaj vesti na viber

Тие се најбројни во струшкиот дел на езерото, но биолозите велат дека во се поголем број нив ќе ги има и во охридскиот дел на езерото.

rakovi-ohrid

Охридски биолози велат дека ракот бара чиста вода, па оттука сметаат дека колекторскиот ситем кој го чисти езерото од отпадни и загадени води во моментот солидно функционира.

На почетокот на летово во Охрид престојуваше делегација од јапонски експерти кои на лице место се запознаа со работата на колектроскиот систем и кои изразија подготвеност со стручни совети и посебна студија да помогнат да се подобри улогата на колекторот во заштита на езерото.

Мики Трајковски

Би можело да ве интересира

Уапсен крадец од Охрид

Уапсена охриѓанка барана со потерница, осуденa за тешка кражба

Горан Наумовски

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

Оштетен виртуелниот паметник за Григор Прличев во Охрид

Нервозен охриѓанец истепал две момчиња и неколкумина полицајци