Фон дер Лајен: Бугарија и Северна Македонија се блиску до договор

Од:

Добрата вест за денеска е дека Бугарија и Република Северна Македонија, со поддршка на Франција, се блиску до договор кој ги зема предвид интересите и грижите на двете страни.

dobivaj vesti na viber

Ова, пред малку на Твитер го напиша претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во врска со новиот француски предлог за укинување на бугарското вето против почетокот на преговорите за членство на официјално Скопје во ЕУ.

Во твитот таа соопшти дека имала разговор со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и дека Европската комисија е подготвена да го започне скрининг процесот за Македонија и Албанија, што е следниот чекор на нивниот европски пат.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Фон дер Лајен ги повика европските земји кои не зависат од рускиот гас да покажат солидарност

Фон дер Лајен: Во Европа зимава никој нема да смрзне

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов