Финансиската полиција поднесе кривична пријава против обвинителите кои беа дел од претресот минатиот месец

Од:

Управата за финансиска полиција информираше дека е поденсена кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје во која се опфатени сите обвинители за кои како што велат сметаат дека постојат основи на сомнение за сторени кривични дела.

dobivaj vesti na viber

– Со оглед на тоа што постапката за сите пријавени лица од овој момент е тајна, почитувајќи ја пресумпцијата на невиност на пријавените, тоа е се што во овој момент можеме да споделиме со јавноста, согласно Законот за кривична постапка се вели во информацијата од Управата за финансиска полиција.

Финансиската полиција најави дека ќе поднесе кривична пријава против обвинителите кои беа дел од претресот во институцијата за кој директорот Арафат Муареми тврди дека бил незаконски и ја најави кривичната пријава.

Обвинителката Вилма Русковска деновиве се пожали на притисоци во нејзината работа, а за тоа побара помош од странските амбасади во земјава.

Би можело да ве интересира

Стефанова тврди дека продолжила кај што Русковска застанала за Муареми

Кристијан Ландов

Обвинителството над две години истражува за сметководителката која со допишување нули извлекувала пари од ФФМ

(ВИДЕО) Тупанчески за „војната“ Русковска-Муареми: Таму се случува нешто што не треба

Кристијан Ландов

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов

Пеливанов на местото на Русковска, додека таа е суспендирана

Кристијан Ландов

Русковска останува супспендирана, не убеди ниту еден член на Советот на јавни обвинители дека е во право

Кристијан Ландов