Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче утрово го посети пациентот, на кој му беше трансплантирано срце.

Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце од починат донор.

Операцијата, која траела шест часа, ја направи тимот кардиохирурзи  предводен од Сашко Јовев од државната кардиохирургија, Жан Митрев од Клиниката „Жан Митрев“, Александар Николиќ од „Ацибадем Систина“ и Маја Мојсова, анестезиолог од КАРИЛ.

Донор е 43 – годишна почината пациентка, а срцето е пресадено кај 54- годишен пациент. Семејството на починатата ги подарило и двата бубрега кои денес се пресадуваат кај двајца пациенти на Клиниката за урологија кои имаат хронична бубрежна слабост и со години биле на дијализа.

Би можело да ве интересира

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Ана Ололовска

На Ортопедија првпат отстранет тумор на десна подлактица и заменет со коска од починат донор

Ана Ололовска

Извршена втора трансплатација на коскено ткиво кај четириесетгодишна штипјанка

А1он

Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

А1он

МЗ: Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

Ана Ололовска

Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

А1он