Филипче се заблагодари на Брнабиќ за поканата, но вели вакцинацијата ќе ја спроведеме сами

Од:

Министерот за здравство Венко Филиче пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат во Македонија.

„Сметам дека ние тука сосем добро може да го спроведеме процесот на имунизација и благодарам на поканата, но ние ќе останеме тука да ги вакцинираме сите наши граѓани“, рече Филипче.

Тој вели дека измената во Законот за лекови доаѓа по специфичното барање на Фајзер кое е донесено на глобално ниво.

Во однос на мерките и препораките, Филипче нагласи дека продолжуваат да бидат на сила.

„Иако паѓа бројот на новодијагностицирани, во последните денови како да се одржува едно плато“, забележа министерот.

Би можело да ве интересира

726 нови случаи на Ковид-19, починати се седум лица

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 722 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 49 пациенти

Ана Ололовска

Шахпаска: Состојбата со пандемијата во градинките и дневни центри за лица со попреченост е стабилна

Ана Ололовска

Заев: Недоволниот капацитет на продукција на сите вакцини во светот е причината за доцнењето кај нас

Ана Ололовска