Филипче се вратил на одмор во Грција по донесените рестрикции за короната

Од:

Министерот за здравство, Венко Филипче, по увидот на состојбата со пожарите и новиte мерки против короната, се вратил во Грција за да го доврши одморот. Ова за „А1он“ го потврди самиот Филипче. Тој вели дека вечерва се враќа, а од утре ќе биде во Скопје. Ова значи дека министерот одморот го продолжил пред четири дена, откако Владата по предлог на Комисијата за заразни болести изгласа нови рестриктивни мерки против коронавирусот, а тој одржа прес-конференција.

Водејќи се од одговорот на Филипче дека одморот го продолжил веднаш по увидите во пожарите кои беснееја и донесените рестриктивни мерки, тоа значи дека во Македонија бил само еден ден, односно дека изминативе четири дена е во Грција.

„А1он“ побара информации за одморите на премиерот и другите министри во Владата, но се уште не се испратени одговорите.

Филипче и Заев одмораа на првиот крак во Грција, заедно со нивните сопруги. Во истиот период, во Грција беше и министерот за правда, Бојан Маричиќ. Министерот за здравство и премиерот го прекинаа одморот пред пет дена, по бурните реакции во јавноста дека тие се сончаат, додека во Македонија вирусот неконтролирано се шири, а државата е во пламен како последица на пожарите.

Би можело да ве интересира

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Ана Ололовска

Ќе се основа национална установа „Оркестар за џез музика“ во Скопје

Ана Ололовска

Владата го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството

Ана Ололовска

Душко Арсовски повеќе нема да биде владин портпарол

Ана Ололовска

Заседава Економско социјалниот совет, синдикатите ќе побараат повлекување на законот за плати во јавниот сектор

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски