Филипче од Струмица: Ги прошируваме болничките капацитети, кадар има доволно

Од:

Болничките капацитети во струмичката болница се проширени и на располагање се 100 кревети за пациенти заразени од Ковид-19. Министерот за здравство денес од Струмица повторно порача да се почитуваат мерките и сите лимитирања. Тој уверува дека болниците во целата држава се подготвени за да ги хоспитализираат пациентите и ако е потребно ќше се прави ротација на болничките одделенија.

„Иако медицинскиот персонал е изморен, уверувам дека со системот на ротација имаме доволно капацитет да ги опфатиме сите болници во државата. Апелирам да се почитуваат мерките а ние сме подготвени и доколку има влошување на состојбата со заразата“, рече Филипќе по денешната посета на струмичката болница.

На тимот во Струмица се приклучиле двајца инфектолози а доколку биде потребно и кадарот од интенистичките оделенија ќе се приклучи во третманот на пациентите заразени со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Филипче се сретна со директорите на ковид-центрите околу новите капацитети

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Пет причини само од вечерва зошто Филипче до изутрина треба да даде оставка

Жарко Настоски

Филипче се сретна со газдите на приватните болници, во недела ќе се знае како државата ќе ги користи нивните ресурси

Жарко Настоски

Филипче: Нѐ очекува критичен период, целиот кадар во јавното здравство е мобилизиран

Жарко Настоски

Филипче на состанок со директорите на клиниките, се разгледува отворањето нови ковид-центри

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: За седум дена умреа 195 луѓе, ништо не е под контрола, Филипче веднаш да поднесе оставка

Жарко Настоски