Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19

Од:

Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19, објави денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Крвна плазма, посочува, може да дарува лице кое оздравело од коронавирус.-Ајде да бидеме хумани и да им помогнеме на пациентите кои сѐ уште се борат со овој непредвидлив вирус. Да ја покажеме нашата грижа, да даруваме и да спасиме човечки живот. Апелирам на солидарност, затоа што нема ништо поважно од нашето здравје и здравјето на нашите најблиски!, напиша Филипче.

Тој објави и линк за тоа кој и како може да дарува конвалесцентна плазма.

Би можело да ве интересира

Седум фудбалерки од македонската репрезентација позитивни на коронавирус

Ана Ололовска

Казни за 679 лица за неносење маски

Ана Ололовска

МЗ: Постигнат значителен напредок во дијагностицирањето на деменциите

Ана Ололовска

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Ана Ололовска

Во Скопје 598 активни на коронавирус, најмногу во Аеродром и Центар

Ана Ололовска

178 нови случаи на Ковид-19, починати се 4 лица

Ана Ололовска