Филипче: Не може да се споредат градбите за Клинички центар во Србија и кај нас

Од:

Не станува збор ниту за нова градба, ниту за капацитет каков што ние планираме да изградиме, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во врска со обвинувањата што вчера ги изнесе лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека во Србија се гради Клинички центар кој ќе чини многу помалку отколку оној што се планира во земјава.

Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече во Србија станува збор за зграда на Клиничкиот центар изградена пред повеќе од 20-тина години, која властите одлучиле да ја реновираат и опремат.

– Не може да ги споредуваме тие работи. Јасно стои во физибилити студијата што значи висока комплексност на болница и колку чини квадратен метар, нагласи Филипче.

Ја повика опозицијата да прифати да дискутира за овој проект, додавајќи дека доколку имаат некој сериозен контра аргумент, тој ќе биде прифатен.

– Мислам дека треба да се охрабрат претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и да излеземе и да дискутураме. Ако има некоја сериозна контра аргументација, сериозно сме подготвени да ја прифатиме. Ние дури прифативме и опизицијата да биде таа што ќе го води проектот. Мислам дека конечно граѓаните треба добијат придобивка од консензусот на сите политички чинители посебно за едно вакво прашање, рече Филипче.

Би можело да ве интересира

МЗ: На Клиниката за хематологија за прв пат изведена афереза на периферни матични клетки кај дете

Ана Ололовска

Безболна проверка на билирубин за новороденчињата во болницата во Чаир

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Ортопедија при ТОАРИЛУЦ пуштено во функција целосно опремено реновирано крило

Ана Ололовска

МЗ: Успешна реплантација на подлактица кај пациент на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

Ана Ололовска

МЗ: Вакцините против Ковид-19 ја намалуваат појавата на компликации и смртен исход од болеста

Ана Ололовска

Филипче тврди дека набавките не биле во четири очи, туку само без оглас

Жарко Настоски