Филипче до медиумите: Престанете да изнесувате непроверени информации за бројот на заболени

Од:

Министерот за здравство, Венко Филипче упати апел до медиумите да не објавуваат непроверени информации за бројот на заболени од коронавирус.

– Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично јас и целиот мој тим за односи со јавноста сме ваш партнер. Веќе 100 дена навремено, прецизно и транспарентно ја известуваме јавноста. Ги соопштуваме сите детали за новозаболените од Ковид-19, се со цел медиумите да имаат точна информација. Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19. Ги молам да ја зачуваат својата улога и задача која ја имаат кон јавноста за навремено, точно и проверено известување, напиша Филипче на Фејсбук.

Почитувани медиуми и новинари, Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси…

Posted by Венко Филипче on Сабота, 06 јуни 2020

Непримерно е, вели Филипче, во ситуација кога имаме секојдневно заболени и секојдневно известуваме и за секоја најмала промена, да се шпекулира со податоци токму од страна на оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста.

Би можело да ве интересира

1871 активен случај на Ковид 19 во Скопје, најмногу случаи во Чаир

А1он

205 нови случаи на Kовид 19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

По скринингот на 210 работници, светиниколската конфекција „Мода“ ги затвори погоните

Ана Ололовска

„Дрекслмајер“: Ги преземаме сите мерки против Ковид-19, тројцата заразени работници не се поврзани меѓу себе

Ана Ололовска

Предлог казна од 2 000 евра за лице од Битола за непочитување на наредба за домашна изолација

Ана Ололовска

Регистрирани 422 прекршоци за неносење маски

Ана Ололовска