Фестивалот „Еден ден мир“ од утре започнува во Струмица

Од:

Започнувајќи од утре, 21. септември па се до 29. септември Струмица ќе биде дел од глобалното светско движење „Еден ден мир“.

Во текот на наредните 9 дена, преку различни активности организаторите ќе се обидат да ја анимимираат струмичката публика со сликање, дизајн, проекции на филмови, изложби, спортски активности, настапи на ди-џеи и концерти, презентации, дебати и други уникатни активности.

Настанот опфаќа и дискусии на најразлични теми од науката, технологијата и глобалниот активизам, можноста за информирање за најновите модели на општествено уредување, глобалното затоплување како ризик или предизвик и многу други дебати, разговори и презентации кои ќе им помогнат на граѓаните да се доближат до темата и материјата сп цел да го промени класичниот модел на размислување и имплементира нови, прогресивни чекори и начини на дејствување. Пред посетителите ќе биде презентирана и независната културна сцена ЈАДРО.

Овој младински и граѓански активизам е поддржан од општина Струмица, а во организација на „Art & Architecture“ Македонија, „100 Hundred Poets for Change“ и „ЕД Планетум“.

„Еден ден може да направи промена, едно човечко суштество може да направи промена, затоа присуствувајте и слободно споделете ги вашите идеи. Нека овие денови се денови на граѓанска акција, на Ваша акција!“ – порачуваат организаторите.

Би можело да ве интересира

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он

Земјотрес во Струмичко со интензитет од три степени

А1он

Две лица утрово ограбиле обложувалница во Струмица

А1он

ВИДЕО: Карлеуша наполни струмички клуб, турканици и еуфорија наместо дистанца и мерки

1 comment

nely 20/09/2012 - 15:51 at 15:51

Браво за идеята и много успехи за напред!

Reply

Leave a Comment

5 − four =