Фатени двајца малолетници кои извршиле тeшки кражби во Штип

Од:

По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Штип, лишени се од слобода две малолетни лица на возраст од 16 и 17 години кои на улицата „Вера Циривири“ биле затекнати при вршење на кривично дело „кражба“ од патничко возило „застава“ , сопственост на 65 годишниот М.Б.од Штип, информира портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова.

– Исто така, малолетниците се осомничени дека се сторители на кривично дело „тешка кражба“ извршена на 01.05.2020 околу 17.30 часот од куќа на ул.„Иво Лола Рибар“ во Штип, сопственост на 73 годишниот К.М.од Штип, од каде бил одземен златен накит и кривично дело „кражба“, извршена на 1 мај околу 18 часот од куќа на улицата „19-та бригада“, сопственост на Б.Ш.М.од Штип, вели Панајотова.

Од страна на полициски службеници украдените предмети се вратени на оштетените граѓани. По комплетирање на случаите, против сторителите ќе биде поднесена кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Одделот за неврологија во Штип се пресели, ќе се сместуваат пациенти со Ковид-19

А1он

Штипското инфективно одделение се шири за да ги прими сите пациенти со Ковид-19

А1он

Поднесени обвиненија за разбојништво и кражби во Скопје

Ана Ололовска

Вработена во аптека спречила кражба

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за кражба на златен накит во Ченто

А1он

Анализите ќе покажат колкава ќе биде казната за фирмата која е виновна за хаваријата во реката Брегалница

Ана Ололовска