Европскиот парламент со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Од:

Европскиот парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со ЕУ за Македонија и Албанија.

Европскиот парламент веќе се изјасни дека Скопје и Тирана треба да ги започнат пристапните преговори со Унијата, а вонредната резолуција доаѓа откако ЕУ не успеа да постигне консензус на последниот самит, пред сѐ поради противењето на Франција.

Резолуцијата треба да се најде на дневен ред на седницата во Стразбур, а дебатата ќе се одржи попладнево.

Европскиот парламент би требало да истакне дека жали поради одлуката на земјите членки да го блокираат стартот на преговори со двете земји. Во верзијата на Социјалдемократската група се критикува „улогата на претседателот на Франција и други земји членки во овој поглед“.

Пратениците се очекува да им посочат на земјите членки дека Советот треба да понесе одговорност за одлуката, да се однесува согласно сопствените заложби и да се држи до принципот на сопствени заслуги во оценувањето на земјите кандидати.

Предложените амандмани предвидуваат да ја поздрават „одлучноста на Северна Македонија да продолжи да напредува во реформската ЕУ агенда“ како и силно да ја пофали „позитивна дипломатија на Северна Македонија“, посебно во однос на билатералните договори со Грција и Бугарија.

Би можело да ве интересира

Франција ги соопшти новите принципи за проширувањето на ЕУ

Европската инвестициска банка веќе нема да финансира проекти со фосилни горива

Пајат: Историска грешка на ЕУ да не даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија

Спорот на ЕУ и Колумбија за замрзнатиот помфрит пред Светската трговска организација

Ана Ололовска

Жбогар: Додека се чека датумот треба повеќе да се работи на подобрување на животот на граѓаните

Ана Ололовска

ЕУ со предупредување до Лондон поради неназначувањето еврокомесар