Евентуална постапка за најновите „бомби“ може да покрене ОЈО-Скопје, смета Русковска

Од:

За раговорите кои деновиве беа пласирани на интернет порталите во кои се слушаат гласовите на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, Обвинителсвото за гонење организиран криминал нема да се поведе постапка, истакна денеска обвинителката Вилма Русковска по рочиштето за „организаторите на настаните од 27 април“ и додаде дека сметам оти тоа е во надлежност на ОЈО – Скопје.

Русковска потсети дека законска должност е на секој кој што има сознанија, а особено документи за сторено кривично дело од страна на кого било, мора да го пријави или во полиција или во Обвинитество, во спротивно самиот прави кривично дело.

Обвинителката информираше дека е при крај анализата од двата разговори кои ги доставил Антонио Милошоски е дека за одлуката на Обвинителството јавноста ќе биде запознаена односно ќе биде објавена.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мицкоски обвинува дека струјата поскапува поради партиските вработувања пред изборите

Искра Манојлоска

Мијалков му враќа на Мицкоски: Дали цената за амнестирање на твоите криминали е губење на изборите?

Ана Ололовска

Обвинителите немаат донесено одлука дали ќе покренат истрага за Мицкоски, откако беше снимен во теретана и фатен во кафеана

СДСМ: Мицкоски е шпицен аутсајдер, и по три порази не сфаќа дека граѓаните не го поддржуваат

А1он

(ВИДЕО) Мицкоски пред девет месеци: Ќе поднесам оставка ако изгубиме или не составам Влада

Кристијан Ландов

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Срамно е што Мицкоски нема доблест да го признае дебаклот

А1он