Еколошка хаварија на реката Брегалница

Од:

Од населбата „Македонка“ па се до штипско Ново Село реката Брегалница е обоена во бело, а покрај неа се чувствува мирис на лак.

Во моментов екипа на крим-техника од Полициска станица – Штип прават увид по течението на река Брегалница, додека пак членовите на спортското здружение „Брегалница“ веќе два часа се на терен и бараат од каде се испуштаат хемикалиите во реката Брегалница. Бараат веднаш инспекторите за животна средина да излезат на терен, да земат мостри од реката и да се пронајде виновникот.

Би можело да ве интересира

Во реката Брегалница е пронајдено тело на маж по кого се трагаше

Зегин со свој придонес во големата еко акција „Скопска Црна Гора ја поздравува пролетта”

Ана Ололовска

Маневски премина од „Брегалница“ во „Шкендија“

А1он

Намален водостојот на Брегалница, нема опасност од поплави во штипскиот регион

ПМФЛ: Шкупи пресилен за Брегалница

А1он

Акција за чисто Маврово и Мавровско езеро

Ана Ололовска