ЕК нема да прати експерти во обвинителството

Од:

Европската Комисија во моментов нема да врши надворешната експертиза во содржината на која било поединечна  кривична постапка. Ова, како што информира Јавното обвинителство на Република Македонија, е наведено во одговорот од Европската комисија на барањето за испраќање меѓународни експерти кои би биле во тек со предметите кои ги води обвинителството, а произлезени од последните актуелни случувања.

Во дописот, како што соопштуваат, е истакнато дека единствено надлежно тело да ја цени објективноста или транспарентноста на активностите на јавните обвинители е судот од прва инстанца ( и во случај на жалба апелациониот суд).

Би можело да ве интересира

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он

Фон дер Лајен: Земјите на ЕУ да прифатат квалификувано мнозинство во надворешна политика

Ана Ололовска

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

Ана Ололовска

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

Leave a Comment

8 − 4 =