Единствена Македонија: Мозокот на Мицкоски закочил во 1948

Од:

„Христијан Мицкоски во стилот на здодевен вознемирувачки агитатор, во последните десетина дена при гостувањето на сите национални телевизии, постојано бара апсење на претседателот Бачев поради качувањето на полициско возило и веење на руското знаме на Собирот пред Собранието на 17 јуни годинава.

Мицкоски бара апсење на Бачев, замислете, поради тоа што министерот во МВР Оливер Спасовски така изјавил во телевизиски настапи.

Единствена Македонија во име на македонскиот народ и во име на ВМРО го прашува лидерот на ДПМНЕ Мицкоски, за кое апсење на претседателот Бачев зборува кога апсењата се вршат врз законска основа, а не врз основа на изјави на полициски министер.

Равенката за апсење во една правна држава е математички прецизно напишана: Никој не може да биде апсен за дело кое, пред да е сторено не било со закон определено како кривично дело.

Качувањето на полициско возило и веење на руско знаме не се пропишани како кривично дело во ниту еден закон во Република Македонија. Имаме разбирање зошто Мицкоски не може да ја разбере оваа формула бидејќи досегашната кариера не ја градел врз основа на знаење, способност и достигнување, туку со привилегии на татко му.

Единствена Македонија бара од Мицкоски извинување за непознавањето на правниот систем во Републиката. Во спротивно, ќе сметаме дека мозокот на Мицкоски закочил во 1948 кога полициски министри апсеа и пресудуваа“, се вели во соопштението на Единствена Македонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јаневска: Јетон Шаќири ја призна целата мизерија на власта, од буџет од 450 милиони евра на МОН не можат да одвојат за учебници за средно образование

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски нема мнозинство за уставни измени, се повеќе пратеници му откажуваат лојалност

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Врв на мизерија – Шаќири вели дека владата нема пари за учебници, а има за тендери на братот на Груби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта

Ана Ололовска

Трипуновски до Николовски: Додека ти шеташ на државна сметка, над 800 сточари не можат да ги земат субвенциите заради правни нелогичности

Ана Ололовска

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ