Еден од двајцата починати во Куманово е припадник на граничната полиција

Од:

Еден од двајцата починати заболени од Ковид-19 во Куманово, за кои вечерва извести градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, е припадник на граничната полиција, потврдија за „А1он“ од кумановската полиција.

Ова е прв припадник на полицијата во земјава кој почина како последица на Ковид-19.

Според нашите извори, станува збор за 52-годишен кумановец кој бил ангажиран на граничниот премин Белановце, а во последниве две недели користел боледување.

Резултатот дека е позитивен на коронавирусот му пристигнал вчера – истиот ден кога починала и неговата мајка, за која е непознато дали била заразена од вирусот.

Другото лице од Куманово кое починало како последица на коронавирусот, според нашите извори, е свекорот на трудницата која беше примена на Клиниката за гинекологија во Скопје на 30 март и беше позитивна на Ковид-19. Таа се породи предвреме, а резултатите на нејзиното бебе кое беше тестирано за Ковид-19 беа негативни.

За двата нови смртни случаи од Ковид-19 се очекуваат повеќе детали во текот на утрешниот ден. Според последните податоци, во земјава има 570 заразени лица и сега веќе 23 смртни случаи.

Во Куманово потврдени се 121 случај на коронавирус и оваа општина сега претставува една од најкритичните точки во земјава поради што во текот на целиот викенд беше воведен полициски час.

Би можело да ве интересира

Портпаролот на СДСМ, Кузеска, негативна на коронавирус

Ана Ололовска

Регистрирани 591 прекршок за неносење лична заштита

Ана Ололовска

Издадените дозволи за движење продолжуваат да важат, процедурата за нови останува иста

Ана Ололовска

Најголем број позитивни на КОВИД-19 во еден ден од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Ана Ололовска

Македонците ќе мора да бидат во двонеделен карантин доколку влезат во Бугарија

А1он