Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Од:

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, паротит) вакцини со важечки рок кој бил прелепен со погрешни декларации, но за казната за „Македонијалек“ се уште се размислува.

Откако МАЛМЕД утврди дека грешката е кај увозникот на почетокот на јануари, министерот за здравство, Венко Филипче, најави најстрога казна за „Македонијалек“, но за да биде пропишана, сега вели дека ќе чекаат да заврши истрагата на Јавното обвинителство.

„’Македонијалек’ се уште не е казнета поради истрагата што ја отвори Обвинителството. Истрагата е во тек. Ние ќе ги чекаме резултатите оти истрагата може да отвори нови сегменти“, рече министерот Филипче.

Отворањето на истрагата од Министерството го искористија и како последно оправдување за тоа што не дозволуваат да се снимат вакцините. Од Министерството за здравство, пред да биде отворена истрагата најавија дека ќе овозможат снимање во соработка со МАЛМЕД и „Македонијалек“, но снимањето се одолговлекуваше и се презакажуваше се до отворањето на истрагата кога надлежноста за вакцините ја презема Обвинителството. Од таму за „Макфакс“ изјавија дека не можат да излезат во пресрет на барањето за снимање бидејќи предистражната постапка е тајна. Од Обвинителството известија дека извршиле попис и обезбедување на вакцините кои се сместени во депо на „Македонијалек“.

МАЛМЕД извести дека по контролите во здравственните домови пронашле 624 кутии од вакцините „Приорикс“ на производителот „Глаксосмитклјан“ од Белгија со погрешни декларации. Сите се повлечени од здравствените домови поради погрешните декларации со одлука да се уништат.

Уништувањето на вакцините го спречи Обвинителството кое отвори истрага целиот случај по допрен глас.

„Македонијалек“ за целиот скандал испрати само едно соопштение во кое објасни дека се работи за техничка грешка. Надлежните од компанијата не одговорија на ниту едно прашање поврзано со погрешните вакцини.

Маја Илиевска-Пачемска

Би можело да ве интересира

Филипче за заканите од корона вирус: Имавме разговори, чекаме СЗО да даде препораки

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Хируршка сала според најсовремени стандарди отворена на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија

Ана Ололовска

Обезбедени нови 13 возила за домашна посета и патронажа во Здравствениот дом – Скопје

Ана Ололовска

Филипче: Нов апарат за компјутеризирана томографија на Институтот за радиологија

Ана Ололовска

МЗ: Во завршна фаза постапката за набавка на 65 нови санитетски возила

Ана Ололовска

Владата даде согласност МЗ да иницира постапка за набавка на ангиограф за Институтот за радиологија

А1он