ДЗС: Собранието ќе реши кои прашања ќе ги има во Пописот 2020

Од:

Крајното решение за тоа кои прашања ќе бидат вклучени во Пописот што треба да се реализира во 2020 година ќе го донесе Собранието на Република Македонија со донeсување на Законот за Попис 2020, истакнуваат од Државниот завод за статистика отфрлајќи ги како шпекулации сите тврдења дека следниот Попис на население ќе биде без прашањето за етничка припадност се шпекулации.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од Државниот завод за статистика стои дека во процесот на подготовка на претстојниот Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2020, Државниот завод за статистика минатата година започна широка јавна дебата во однос на предложените решенија за прашањата што ќе бидат вклучени во Пописот, но и за организациско-техничките аспекти на претстојниот Попис.

„Во овие дебати заводот, како професионална и стручна институција од областа на статистиката и единствено надлежна за спроведување на Попис на населението, ги даде своите предлози меѓу кои и предлогот пописниот образец да не го содржи прашањето за етничка припадност. Овој предлог е вклучен и во Предлог-законот за Попис кој беше ставен на јавна расправа, а и доставен до сите релевантни институции за забелешки и сугестии,“ наведуваат од Државниот завод за статистика.

Би можело да ве интересира

Џафери според Деловникот имал право да ги заклучи пратениците објаснуваат од Парламентот

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Талат Џафери

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Со затворањето на пратениците, Талат Џафери стори кривично дело за кое се лежи затвор

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Драма во Собранието: Џафери ги заклучи вратите на салата и ги исклучи микрофоните, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ обвинија за насилие

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Пратеничка од СДСМ ќе бара извинување ако некој ја опцуе, но пцостите на Џафери не ги осуди

Кристијан Ландов

Џафери се правдаше за пцостите и нема да се извини, на Цветанка Иванова не и дозволи ниту да даде коментар

Кристијан Ландов