Џафери за имунитетот на Вељаноски: Имам милион причини за лични чувства, но функцијата не ми дозволува

Од:

Имам милион причини за лични чувства, но функцијата не ми дозволува, рече претседстелот на Собранието, Талат Џафери на брифингот со новинарите, во однос на целата ситуација со одземањето на имунитето на Вељаноски.

Џафери повикувајќи се на Деловникот ги убедуваше новинарите дека немало што да се стави на гласање, бидејќи немало заклучок од Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања. А во однос на причините за прекин на седницата го повтори ставот дека тоа било поради однесувањето на пратеникот Мухамед Зеќири.

Џафери во неколку наврати порача да се консултираат правни експерти за оваа проблематика и додаде дека ќе иницираат измени на Деловникот за да се спречат слични ситуации како оваа кога гласањето на Комисијата беше пата-пата и немаше заклучок.

Во однос на обвинувањата на обвинителката Русковска дека Собранието ќе биде одговорно за евентуално бегство на пратениците на кои не им беше одземен имунитетот, Џафери се повика на Законот за кривична постапка и додаде дека одговорноста е на правосудните инстанци.

Џафери на брифингот не сакаше да зборува за односите во коалицијата, бидејќи тоа било политичко прашање, рече тој.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на ДУИ во Собранието

Жарко Настоски

Законот за државјанство не помина, АА и Алтернатива ќе вратат со блокади на други закони

Жарко Настоски

Малите партии го доставија Законот за една изборна единица: Време е да се урнe еднопартискиот монопол кој владее 30 години

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пратениците расправаа за закони од сферата на здравството, гласањето идната недела

Жарко Настоски

Костадинов: Северна Македонија има разнишана опозиција

Мицевски: Заев со шверцерско гласање си купи привиден мир

Катерина Павлова-Николовска