Џафери ја закажа седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Комисијата вчера со резулатат од гласањето 4 спрема 4, не донесе став за одземање на имунитетот на Вељаноски, откако пратеникот од ДУИ, Агим Шаќири, не се појави на седницата поради влошување на неговата здравствена состојба.

Трајко Вељаноски заедно со ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски се осомничени за организизирање на упадот во Собранието на 27 април 2017 година.

Јавното обвинителство минатата недела побара притвор за тројцата осомничени за случајот.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Помошта за граѓаните и за компаниите преку петтиот сет мерки останува во собранискиот лавиринт

Катерина Павлова-Николовска

Муцунски: Ќе гласаме за мерките од петтиот пакет, нудиме неколку термини за седницата

Катерина Павлова-Николовска

Пратеничката на СДСМ со микрофонот: Не се бркавме, јас бев физички нападната од Мицевски

Кристијан Ландов

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Стопанската комора апелира пратениците во текот на денот да ги донесат законите од петтиот пакет мерки