Движењето Беса прифаќа трипартиска предизборна коалиција

Од:

Движењето Беса е отворено за трипартиска предизборна коалиција во согласност со повикот на Алијансата на Албанците, соопштуваат од Беса по синоќешниот состанок на Централното претседателство одржан во Тетово. На состанокот биле донесени три одлуки.

-Се потврди ставот дека Движењето Беса, е отворено за можна трипартиска предизборна соработка, во согласност со повикот на Алијансата на Албанците. Второ, Централното претседателство му наложи на Генералниот секретар на движењето Беса, Арјанит Хоџа, да ја предложи стратегијата на Изборниот штаб и неговиот состав на следниот состанок на Централното собрание, соопштуваат денеска од партијата.

Третата одлука се однесува на организацискиот секретар, Аднан Азизи, кој е задолжен да ја состави агендата за посети на секоја албанска населба, вклучително и дијаспората, каде ќе биде претставена Платформата „Беса“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови за вонсемејна грижа и 1.235 затвореници

А1он

Чулев во полициска станица повикал и други кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кристијан Ландов

Во седум канцелари на омбудсманот ќе функционират телефонски линии за пријавување на повреди на избирачките права

Ана Ололовска

ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми

Ана Ололовска

Утре неработен ден за сите граѓани поради одржување на изборите

Ана Ололовска

Обвинителство: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Ана Ололовска