Дванаесетгодишнина од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Од:

Денеска се одбележуваат дванаесет години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници од составот на воздухопловниот Винг, кога армиски хеликоптер Ми-17 се урна кај селото Блаце, Катлановско.

На одбележувањето на хеликоптерската несреќа на спомен обележјето во Катлановско Блаце, цвеќе ќе положат повеќе делегации од Генералштабот, од Министерството за одбрана, од Општина Петровец, Командата за операции, од воздухопловниот ВИНГ, првата пешадиска бригада и членовите на семејствата на загинатите припадници.

Претходно, припадниците на воздухопловниот ВИНГ ќе го одбележат настанот со полагање цвеќе на спомен обележјето пред командата во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец.

Армиски хеликоптер Ми-17 на овој ден пред 12 години се урна во селото Блаце кај Катланово, на само 50-ина метри од последните куќи во селото.

Во услови на намалена видливост, поради маглата, хеликоптерот ја започнал постапката за слетување на аеродромот „Александар Велики“. На падот на армискиот хеликоптер му претходела експлозија.

Во несреќата немаше преживеани, а загинаа потполковник Тони Спасовски, водник Александар Васиќ, водник Александар Тасковски, заставник Тони Давитковски, постар водник Јанко Шириќ, мајор Горан Ристовски, десетар Златко Вељановски, капетан Бране Спасовски, водник Мики Ивановски, заставник Славчо Василев и капетан Игор Ѓоревски.

Единаесетте мировници се враќаа од мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Одбележан денот на Армијата, орден за воени заслуги за сите македонски мировници кои беа во мисијата во Авганистан

Ана Ололовска

Армијата одбележува 29 години постоење

Ана Ололовска

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на Армијата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хеликоптер на АРМ полнеше вода во Вардар за да го гасне пожарот во Сарај

Шекеринска: Армијата беспоштедно излезе во борба со пожарите

А1он

Пендаровски во опожарените места во прилепско: Огромна благодарност до сите вас

Предраг Петровиќ