Два земјотреса утрово почувствувани во Штип и околината

Од:

Во 8.00 и во 8.15 часот утрово се регистрирани земјотреси со епицентри на 77 километри југоисточно од Скопје и се почувствувани во Штип и околината.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека според досегашните податоци нивните Рихтерови магнитуди изнесувале 3.1 на првиот и 2.7 на вториот земјотрес.

-Беа почувствувани од населението во Штип и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информира Сеизмолошката опсерваторија.

Би можело да ве интересира

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

Предраг Петровиќ

Земјотрес во Иран

Спасовски и Заев изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција – најмалку четири жртви

Драган Поповски

Земјотрес почувствуван во Ресен

Ана Ололовска