ДУИ ќе има пет заменици министри и пет државни секретари, директорските места не се поделени

Од:

Со коалицискиот партнер СДСМ договорени сме за поделбата на позициите на замениците министри, државните секретари, како и основната поделба на некои од директорските места. Но, тоа всушност не е поделба туку замена на ресорите, на пример АД Пошта со МЕПСО, Фондот на ПИОМ со ЈПДП. Се работи само за размена на директорски места за да бидеме многу попродуктивни и луѓето да дадат подобри резултати на нивните нови работни места. Нема други нови поделби на директорски места, рече вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, одговарајќи на новинарски прашања.

Груби се надева дека утре или задутре ќе ги заокружат имињата на замениците министри и државните скретари. ДУИ, како што рече, ќе има заменици министри во министерствата за внатрешни работи, за одбрана, за транспорт и врски, за правда, здравство или вкупно пет.

-Ќе има и пет државни секретари. Државниот секретар во министерството кое јас го раководам веќе е во процедура да почне со работа. Државниот секретар во Министерството за култура веќе е назначен од министерката за култура и другите тројца верувам дека ќе се назначат во текот на следната недела, рече Груби.

Тој вели дека сите имиња ќе бидат објавени утре, задутре или пак во наредните денови.

-Тоа што ги читав по електронските медиуми во изминитите денови се невистинити. Директорските места не се поделени. Ние имавме размена на пет директорски места со пет други директорски места, појасни Груби. Додаде дека станува збор за размена на управителите на претпријатијата со цел да се направи „освежување“ на овие директорски места, со нови идеи кои ќе дадат подобри резултати.

Груби вели дека имињата се уште не се знаат, но ќе бидат соопштени преку претставници на нивната партија, а не преку социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Груби: Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата

Груби се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Жарко Настоски

Груби- Медиу: Северна Македонија и Албанија заслужуваат почнување преговори за членство во ЕУ

А1он

ДУИ предлага и онлајн одржување на собраниските седници

Ана Ололовска

Груби се сретна со првиот човек на ИВЗ, Фетаху: Нашата прозападна ориентација е загарантирана

Жарко Настоски

ДУИ го поздравува четвртиот пакет од 470 милиони евра помош за граѓаните и економијата

Ана Ололовска