ДС: Уставниот суд легализира изборен фалсификат

Од:

Со денешната одлука Уставниот суд создава законска можност за легализација на фалсификување на правото на глас и изборен грабеж. Ако некој може да ги крши основните цивилизациски вредности, да владее со кршење на изборните правила, да ја менува волјата на граѓаните со закани, притисок, со коруптивни понуди, да ги руши темелите на демократијата, а за тоа да може да биде амнестиран, е надвор од било какво владеење на правото и правда.

Одлуката на Уставниот суд е политички мотивирана, спротивна на Уставот и претставува класична злоупотреба на функцијата судија. Судот наместо да ја цени уставноста на законите и да ги штити основните права на граѓаните, на голема врата отвора можности за помилување на извршители на тешки кривични дела без водење на судска постапка.

Демократскиот сојуз ја повикува експертската јавност, со силата на правни аргументи да се спротивстави на оваа апсурдна и правно неиздржана одлука.

Би можело да ве интересира

Демократски сојуз: Ремонт и целосна кадровска обнова

Ана Ололовска

Трајанов: Мириса на вонредна состојба

Ана Ололовска

ДС: Македонците од дијаспората да ја искористат можноста и масовно да се попишат

Ана Ололовска

ДС: Масовното прислушување е вршено преку системите на МВР

Ана Ололовска

Трајанов: Владејачкото мнозинство е стабилно

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Државна стипендија за младиот математичар генијалец од Штип

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 × 4 =