ДС: Да се продолжи со реформи и имплементација на европските стандарди

Од:

Демократскиот сојуз смета дека независно од одлуките на Советот на Европската Унија за почеток на разговорите за влез во ЕУ, Македонија треба да продолжи со реформите и имплементација на европските стандарди, бидејќи тоа е од интерес на сите граѓани.

„Јакнењето на демократските капацитети на институциите, слободата на медиумите, стабилноста и правната сигурност се круцијални за иднината на државата.

Преспанскиот Договор,како и Договорот со Бугарија, не треба да се клучни предуслови за интеграција во ЕУ, туку реформите и постигнатите резултати, но ЕУ инсистираше на разрешување на отворените прашања со соседите и тие наши отстапки мора да ги вреднува и валоризира.

Демократскиот сојуз оценува дека започнатата постапка за прием во НАТО и реформските процеси, ја обврзуваат Владата да работи со целосен капацитет, а вонредни парламентарни избори после самитот на НАТО закажан за крајот на оваа година во Лондон“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

ДС: Парламентот да одржи вонредна седница за работата на СЈО

Ана Ололовска

ДС: СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ја поддржат иницијативата за промени во изборниот модел

Ана Ололовска

ДС: Преговорите за членство во Европската унија треба да започнат

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Чиста победа на Стево Пендаровски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трајанов по победата на Пендаровски: Граѓаните донесоа историски важна одлука

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Изборите поминаа во скандинавски стил

Ана Ололовска