Досега направени над 60.000 тестирања за Ковид-19 во земјава, 6.054 лица биле позитивни

Од:

Досега во Македонија се направени вкупно 61.727 тестирања на ковид -19, а кај 6.054 лица е утврдено дека се позитивни на коронавирусот од почетокот на епидемијата, соопшти денес Министерството за здравство, додавајќи дека во моментов, бројот на активни случаи во земјата изнесува 3550.

Бројката на оздравени пациенти е 2598, на починати е 306, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3550.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шест пациенти, а вкупно се хоспитализирани 91 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти. Во болницата во Козле се хоспитализирани 24 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, две деца позитивни и пет со симптоми на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 131 пациенти. На респираторна машина се 10 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 38, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 85 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата):

• Чаир – 454
• Аеродром – 166
• Бутел – 173
• Гази Баба – 185
• Центар – 152
• Карпош – 170
• Сарај – 163
• Кисела Вода – 119
• Ѓорче Петров – 118
• Студеничани – 111
• Шуто Оризари – 87
• Арачиново – 52
• Илинден – 33
• Петровец – 19
• Чучер Сандево – 21
• Сопиште – 13
• Зелениково-4
• Странец – 2
• Нераспределен- 7

Би можело да ве интересира

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1он

Нови 113 заболени од Ковид-19, починати шест лица меѓу кои и 22-годишен пациент

А1он

Ќерка и нејзината 81-годишна мајка ја напуштија Градската болница – се излечија од коронавирусот

А1он

Чаир и Аеродром со најмногу активни случаи на Ковид-19 во Скопје, вкупно 1.303 во главниот град

А1он

88 нови случаи на Ковид-19, починати се шест лица

А1он

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаразени и починати, а расте бројот на оздравени од Ковид-19

А1он